Studio projektowe i fotograficzne

Czym się zajmuje agencja reklamowa?

Jeśli chcesz, by Twoja marka wyróżniła się na rynku i odniosła sukces, pomocna może okazać się agencja reklamowa. Co to jest i jakie korzyści niesie współpraca ze specjalistami od promocji? Agencje reklamowe wspierają firmy w działaniach, które mają na celu zwiększenie rozpoznawalności marki, a w efekcie również sprzedaży. W artykule wyjaśniamy, jak dokładnie działa agencja reklamowa i podpowiadamy, czy warto inwestować w profesjonalne kampanie marketingowe.

Czym się zajmuje agencja reklamowa?

Co to jest agencja reklamowa?

Agencje reklamowe to firmy, które specjalizują się w planowaniu i realizacji pojedynczych reklam oraz kampanii za pomocą różnych nośników i mediów. Ich działalność jest skierowana do przedsiębiorstw z różnych branż i umożliwia m.in. wprowadzenie marki na rynek, zwiększenie liczby klientów, wzrost sprzedaży, a także kreowanie pozytywnego wizerunku.

Istnieje wiele rodzajów agencji reklamowych. Najczęściej różnią się zakresem świadczonych usług oraz formą przygotowywanych materiałów. Agencje mogą tworzyć przekaz promocyjny przeznaczony do druku, radia, telewizji, mediów społecznościowych, a także reklamy zewnętrzne – billboardy, szyldy czy reklamy świetlne.

Agencja reklamowa – czym się zajmuje w praktyce?

Czym się zajmuje agencja reklamowa? Każda firma, która tworzy przekaz promocyjny, oferuje nieco inny zakres usług. Współpraca zazwyczaj zaczyna się od stworzenia indywidualnej strategii na podstawie przeprowadzonych analiz i badań rynku. Następnie dobiera się odpowiednie środki przekazu oraz narzędzia komunikacyjne, które są niezbędne do jej realizacji. Sama organizacja kampanii reklamowej może obejmować np.:

 • projekty graficzne i fotografię produktową
 • stworzenie unikalnej identyfikacji wizualnej marki,
 • przygotowanie gadżetów reklamowych,
 • wykonanie reklam zewnętrznych,
 • tworzenie materiałów do telewizji i radia,
 • przygotowanie treści do portali społecznościowych.

Najlepsze agencje reklamowe, takie jak agencja reklamowa w Krakowie Ragnarok Studio, oferują profesjonalne doradztwo marketingowe. Dzięki tej usłudze możliwe jest zaplanowanie efektywnej kampanii, dobranie najlepszych kanałów promocji oraz stworzenie materiałów zgodnych z założeniami i budżetem firmy.

Działy agencji reklamowych

Firmy oferujące kompleksowe usługi marketingowe najczęściej dzielą się na działy. Dzięki temu możliwa jest lepsza organizacja pracy oraz przydzielanie zadań specjalistom, którzy odpowiadają za różne etapy realizacji kampanii. Jakie działy są charakterystyczne dla agencji reklamowej? Przede wszystkim te dbające o kreatywną stronę zleceń – projekty graficzne, slogany czy hasła reklamowe.

W przypadku agencji niezwykle ważne jest stworzenie zespołu ekspertów, w którym poszczególne osoby odpowiadają za:

 • optymalne wykorzystanie budżetu klienta,
 • badania rynkowe i dobór najskuteczniejszych rozwiązań dla przedsiębiorstw z różnych branż,
 • wysoki poziom obsługi klienta,
 • przygotowywanie media planów,
 • produkcję materiałów,
 • montaż lub publikację reklam.

Rodzaje agencji reklamowych

W zależności od specjalizacji i rodzaju oferowanych usług agencje reklamowe najczęściej dzieli się na:

 • agencje 360° (full service), które wyróżniają się kompleksowym zakresem działań i promują markę w różnych kanałach komunikacji. Rozbudowana oferta często wiąże się również z wysokimi cenami usług,
 • agencje talentów, czyli firmy zatrudniające specjalistów ds. marketingu (copywriterów, analityków, grafików), a także artystów, polityków czy biznesmenów. Ich celem jest realizacja kreatywnych i efektywnych działań w ramach wybranych form przekazu reklamowego,
 • butiki kreatywne, czyli niewielkie agencje specjalizujące się w jednej dziedzinie, które nie oferują kompleksowej obsługi, np. agencje content marketingowe czy graficzne,
 • agencje a la carte, które działają na rzecz średnich klientów i dopasowują swoje usługi do ich potrzeb, często kosztem utraty kontroli nad resztą procesu przygotowania reklamy,
 • agencje „z notatnika” – zazwyczaj jednoosobowe firmy tworzone przez doświadczonych specjalistów, działające w oparciu o sieć kontaktów.

Wiele z tych nazw jest stosowanych wyłącznie w środowiskach branżowych. Dobrze jednak, by klienci wiedzieli co to jest i byli świadomi, z jaką agencją reklamową współpracują.

Jakie są korzyści ze współpracy z agencją reklamową?

Współpraca z agencją reklamową to najskuteczniejszy sposób, by zbudować świadomość marki oraz zwiększyć sprzedaż produktów lub usług. Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się promocją, doskonale wiedzą, jak ułożyć strategię marketingową zgodną z celami i założeniami przedsiębiorstwa. Znają też trendy panujące na rynku i mają odpowiednie umiejętności oraz narzędzia, by realizować kampanie w oparciu o kreatywne pomysły. Dzięki temu możesz oczekiwać, że Twoja firma wyróżni się na tle konkurencji, a działania marketingowe przyniosą założony efekt.

Usługi agencji najczęściej obejmują kompleksową realizację kampanii – to czasochłonny proces, który ciężko przeprowadzić na własną rękę. Współpraca ze specjalistami ds. reklamy to możliwość korzystania z wiedzy ekspertów z różnych dziedzin oraz zdobycia cennych umiejętności przez pracowników Twojej firmy.

Warto pamiętać, że efekty dobrze zaplanowanej kampanii reklamowej są widoczne na wielu płaszczyznach. Obejmują wzrost sprzedaży, liczby klientów, ale wpływają też na świadomość konsumentów oraz wizerunek firmy. W czasach dużej konkurencji, gdy ciężko wyróżnić się na rynku, rozpoznawalność i pozytywne skojarzenia związane z marką są bezcenne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji reklamowej?

Wiesz już, jakie są zadania agencji reklamowej. Zanim jednak zdecydujesz się na współpracę z zespołem specjalistów od promocji, musisz wiedzieć, jakiej firmie warto powierzyć stworzenie strategii marketingowej. Co to jest dobra agencja reklamowa i jak ją znaleźć? Zwróć uwagę na:

 • wygląd strony internetowej i sposób komunikacji firmy,
 • jakość wykonanych projektów,
 • opinie klientów,
 • doświadczenie i kwalifikacje pracowników,
 • kreatywność i otwartość na nieszablonowe pomysły,
 • warunki współpracy – koszt i czas realizacji projektów.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jak wybrać agencję reklamową. Zawsze warto jednak upewnić się, czy firma ma odpowiednie doświadczenie, rozumie Twoje oczekiwania oraz od początku jest zaangażowana we współpracę.

Agencja reklamowa – czy warto? Podsumowanie

Profesjonalna agencja reklamowa to dobry wybór, jeśli chcesz realizować skuteczne kampanie marketingowe. Odpowiednio zaplanowana strategia promocyjna wpłynie pozytywnie na wizerunek oraz wyniki sprzedażowe Twojego przedsiębiorstwa. Współpraca z agencją reklamową często okazuje się świetną inwestycją w rozwój firmy – ważne jednak, by znaleźć sprawdzony zespół.

Ragnarok Studio to kreatywne projekty graficzne w Krakowie. Zajmujemy się m.in. przygotowywaniem katalogów i fotografią produktową. Interesuje Cię identyfikacja wizerunkowa w Krakowie? Skontaktuj się z nami – pomożemy Twojej firmie się wyróżnić.

Ostatnio na blogu: